آخرین سردارعشق (پایگاه شهید سید مصطفی خمینی -قم)
 ذکر تعجیل فرج رمز نجات بخش بشر است ما برآنیم که این ذکر جهانی بشود
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


آه می کشم تو را , با تمام انتظار
پر شکوفه کن مرا , ای کرامت بهار

در رهت به انتظار , صف به صف نشسته اند
کاروانی از شهید , کاروانی از بهار

ای بهار مهربان , در مسیر کاروان
گل بپاش و گل بپاش , گل بکار و گل بکار

بر سرم نمی کشی , دست مهر اگر , مکش
تشنه محبتند , لاله های داغ دار

دسته دسته گم شدند , مهره های بی نشان
تشنه تشنه سوختند , نخل های روزه دار

می رسد بهار و من , بی شکوفه ام هنوز
آفتاب من , بتاب ! مهربان من , ببار !

خداحافظ ای بی پلاک

مدیر وبلاگ :سجاد دباغیان
مطالب اخیر
نظرسنجی
شما چگونه به یاد آقا امام زمان هستید؟برچسبها

اضطرابها را در هم شكنیم ؟ 
اولین تحول ، تحصیل اطمینان و آرامش روان و قلب است .
آرامش قلب و نجات از اضطراب و تزلزل ، در ایمان و اعتقاد به مبدا آفریدگار است .
((الا بذكر الله تطمئن القلوب ))(437)
دلها با یاد خدا آرامش مى یابد.
بشر در مواقع خطیر و آنجایى كه نگرانى و اضطراب روح ، به اوج اعلاى خود مى رسد، و هیجانهاى درونى طوفانى بر پا مى كنند و دانش روان شناس ‍ از آرام كردن آن عاجز مى شود قدرت نیرومند ایمان به آن ناراحتى خاتمه مى دهد و روح خود باخته و طوفانى را مطمئن و آرام مى كند ایمان است كه به انسان نیروى اراده مى دهد، تردید و دو دلى را بر طرف مى كند و راه و مسیر پایدارى به انسانها نشان مى دهد خلاصه زندگى با هدف و مقصدى را مى آموزد.
جان بى كایزل مى گوید:
((بى ایمانى بخصوص از این لحاظ رنج آور است كه دنیا و هر چه را كه در اوس در نظر ما لغو و بیهوده و ناپادیار جلوه مى دهد، در صورتیكه صاحب ایمان در زندگى و آفرینش منظور و مقصودى مى بیند))(438)
فقدان كامل آن در حكم سقوط بشر است ))(439)
شخص با ایمان اگر روزى گرفتار درد و رنج شد، چون اضطراب درونى ندارد، همان اطمینان قلبى در بهبود او كمك مى نماید.
((دكتر كارل یونك در زوریخ مطب دارد و یكى از روان كاون نامى جهان بشمار مى رود روزى ضمن صحبت مى گفت :
بین هزاران كسانى كه پیش من آمده و از من كمك مى خواهند آنهائى كه به اصولى پایبند مى باشند یا بدین خود ایمان دارند، خیلى زود و سریع معالجه شده و شفا مى یابند))(440)
اعتدال در زندگى 
اگر بگوییم ریشه اساسى علم اخلاق ، اعتدال و میانه روى است سخن گزافى نگفته ایم ، على (ع ) در این باره میفرماید:
لایرى الجاهل الا مفرطا او مفرطا(441)
انسان نادان همیشه در حال افراد و تفریط است .
در قسمت اول این كتاب در باره خوردنیها خواندیم : كه زیاد خوردن و كم خوردن هر دو مضر است ، اعتدال در خوراك ، اعتدال در مادیت ، اعتدال در معنویت و...
اگر تا امروز تمام نگرانى و اندیشه شما صرف این شده است كه از جهات مادى پیشرف كنید، اكنون وقت آن رسیده است تا بخود بپردازید، و وسیله اى براى تكامل روح خود بجویید.
اگر عادت به تنهایى داشتید و همیشه منزوى و گوشه نشین بوده اید سعى كنید وسایلى بدست آورید تا بیتشر مردم را ملاقات كرده و با آنها معاشرت و آمیزش داشته باشید.
اگر پر گو هستید عادت كنید كمتر حرف بزنید و بیشتر گوش بدهید.
اگر استاد و فیلسوف هستید و همه شاگرد شما بوده اند و به آنچه نمیدانید و تاكنون معلومات آنرا نیندوخته اید شروع به تحصیل و آموختن كنید.
اگر آن قدر معاشرتى بوده اید كه فرصت تفكر نداشته اید كمى انزوا اختیار كنید و چند دقیقه اى را براى فكر كردن بگذارید.
اگر خیلى با احتیاط و محافظه كار هستید به كارى دست بزنید كه آنرا خلاف احتیاط و برنامه خودتان تشخیص میدادید.
اگر كارهاى یكنواخت دارید، براى چند روز ترتیب دیگرى به آنها بدهید تا از صورت اولیه خارج شوند.
شخصیت معتدل  
از جهت روانى اگر آدم مستعد و خیلى مقراراتى هستید شخصیت خودتان را معتدل نمائید، و روحیه میانه روى را انتخاب نمایید. روحیه معتدل روحیه اى نرم و ملایم و انعطاف پذیر است . و اگر هم خیلى كم رو و كم حرفید و پذیریاى هر مدام و عقیده اى هستید خود را به طرف اعتدال بیاورید، بیشتر فكر كنید و با برنامه باشید.
فعالیت معتدل و بودجه معتدل
كلید یك زندگى معتدل ، رژیم غذایى معتدل ، احساسات معتدل ، بودجه و در آمد معتدل است تا حدودى در مورد رژیم غذایى اسلام ، از نظر مقدار غذا، و چگونگى خوراكها، بحث شده و اما بودجه معتدل ، فعالیت و كار معتدل مى خواهد، بدون زحمت و كار، در آمد نیست و بدون در آمد هیچ چیز فراهم نمى شود.
حضرت صادق (ع ) میفرماید:
((با هشام ان رایت الصفین قد التقیا فلا تدع طلب الرزق فى ذلك الیوم ))(442)
اگر روزى را ببینى كه سربازان در میدان كارزار از دو طرف در مقابل یكدیگر صف كشیده اند و با مشتعل شدن آتش جنگ ، نگرانى و وحشت ، همه جرا را فرا گرفته است تو در همان روز از انجام كار و طلب روزى باز نایست ، و در همان شرائط سخت و دشوار براى به دست آوردن معاش كوشش كن .
حفظ آبرو، عزت و مقام در میان دوستان و اقوام و خویشان ، عمر طولانى بدون دغدغه فكر و اضطراب مربوط به كار خوب و در آمد از مسیر صحیح است .
امام هفتم (ع ) مى فرماید:
((طوبى لمن اسلم و كان عیشه كفافا))(443)
خوشا به حال كسى كه اسلام بیاورد و در آمدش براى معاش او كافى باشد.
بعضى از مردم ، برنامه میانه روى اسلامى را نداشته اند و خیال مى كنند دینى یعنى انزوا، گوشه نشینى ، ترك دنیا، ترك مال و كوبیدن همه امیال نفسانى ، در صورتى كه پیشوایان دینى ما این طور نفرموده اند و خود نیز چنین نبوده اند.
امام صادق (ع ) مى فرمود:
((لا خیر فیمن لا یحب جمع المال من حلال یكف به وجهه و یقضى به دینه و یصل به رحمه ))(444)
كسیكه علاقه به جمع مال حلال ، به منظور حفظ آبرو، پرداختن بدهى و رسیدگى به خویشان ، ندارد، خیرى در او نیست .
یك قسمت از فسادهاى اجتماعى ، مانند دزدى ، تقلب ، دورغ و خصومتها بواسطه فقر است ، فقر است كه مانند موریانه از درون ، دل و اندیشه انسان را مى خورد و عامل بسیارى از اینهمه مفسده ها و بدبختیها است .
قال على لولده الحسن (ع ): لا تلم انسانا یطلب قوته فمن عدم قوته كثرت خطایاه ))(445)
على (ع ) به امام حسن (ع ) فرمودند: كسى كه به دنبال روزى مى رود نباید مورد ملامت قرار گیرد، زیرا آن كس كه بدون قوت و غذا باشد لغزشهایش ‍ بسیار است .
البته قبلا تذكر دادیم ، كه فعالیتهاى نسنجیده و زیاد، كه فرصت و فراغتى براى آسایش و فكر و بدن نگذارند پسندیده نیست و چنین كسى از اعتدال بجانب زیاده روى گراییده است .
احساسات معتدل  
از آنجا كه هر چیز باید در سایه اعتدال باشد هیجانها، دوستیها، محبت ها، عشق ها، همه باید تعادل خود را حفظ كنند.
ازدواج
یكى از احساسات دوران عمر، احساس نیاز به زناشوئى است .
طبعا هر بشر به حكم غریزه اى كه در نهاد او نهفته است خواهان زندگى است ، زندگى با همسر خود. هر دختر و پسر بالغى بدون اینكه كسى به آنها بگوید یا در این قسمت معلمى داشته باشند خواهان جنس مخالف اند و این همان غریزه است كه در وقت مخصوص خود بروز و ظهور مى كند.
بعضى خیال مى كنند كه اگر سر تا سر زندگى را آرام و ساكت بگذارند و ازدواج نكنند، عمر شان بیشتر مى شود و نیروهاى خود را هم ضمنا حفظ نموده ان ، ولى این گروه ندانسته به جنگ فطرت و خلقت رفته اند، و معلوم است كه با شكست مواجه مى شوند، شكستهایى كه از مجرد زیستن پیدا مى شود جنبه هاى مختلف دارد. ما به مناسبت بحث كتاب فقط به جنبه هاى جسمى و ضررهایى كه از آن جهت بر بدن وارد مى شود اشاره مى كنیم :
((اگر شما ازدواج كرده اید و یا زن و یا شوهر اختیار نموده اید باید دوباره عاشق همسر خود بشوید. اگر ازدواج نكرده اید و همین طور اجاق خانواده خود را كور نگهداشته اید بخاطر مردان و زنانى كه ازدواج كرده اند و داراى زندگى طولانى مى شوند و بیش از مردان و زنان مجرد عمر مى كنند، زیرا احساسات و هیجانات خود را متعادل مى سازن و اصول زندگانى خود را مرتب و منظم كرده و همچنین غذاى خود را به طور مرتب و منظم مى خورند))(446)
گفتیم احساسات غیر متعال غیر از تولید اضطراب و هیجانهاى بیجا اثرى ندارند، و به همین آثار سوء بر روى بدن و جسم كاملا آشكار مى گردد.
((امروز در علم طب ثابت شده است كه رشد بیمارى سرطان بستگى كامل به عواطف و احساسات مریض دارد و اگر بیمارى ، بتواند این عواطف گسسته شده را فورا تسخیر كرده و بجاى دیگر مثلا علاقه به ادامه زندگى بچسباند رشد در بدن او متوقف مى شود و سالها بیمار زنده خواهد بود، و اگر بر عكس موفق به تسخیر آن نشود بیمارى به سرعت پیشرفت كرده و او را خواهد كشت ))(447)
ما با صرفنظر از جنبه هاى اخلاقى و اجتماعى ، وقتى به دستورات اسلام در باره ازدواج مى نگریم و مى بینیم سفارش اسلام در این موضوع شامل همه جهات است ، اسلام ازدواج را یكى از عوامل سعادت مردم دانسته است :
عن الصادق (ع ): من سعادة المراة الصالحة و المسكن الواسع ...(448)
امام ششم فرمودند از سعادتهاى مرد داشتن زن نیكو كار و خانه وسیع و... است .
در اینجا طبعااین سئوال پیش مى آید كه بهار ازدواج چه وقت است ؟ بهار یعنى زیبائى ، قشنگى ، نیرو، قدرت ، هیجان و طراوت
بنابراین بهار ازدواج دوران جوانى و ابتداى آن اوائل جوانى است .
ازدواجهاى دیر علاوه بر فسادهاى اجتماعى و اخلاقى ، عقده ها و اضطراباتى ایجاد مى كند كه انسان از دست آنها ممكن است جان سالم بدر نبرد.
((در گذشته كه دختران زود به خانه شوهر مى رفتند و در اول جوانى داراى چندین فرزند مى شدند سرطان پستان خیلى كمتر از امروز بوده ، و هم اكنون در كشور هایى مثل ژاپن كه دختران را زود شوهر مى دهند و بچه هاى خود را مادر شیر مى دهد سرطان پستان خیلى كم است و در كشورهاى اروپا نیز این بیمارى مخصوص زنانى است كه اساسا شوهر نكرده و یا دیر شوهر كرده اند و یا بچه دار نشده و یا كودك خود را شخصا سیر نداده اند))(449)
البته ازدواجى كه سعادت هر دو طرف را تامین كند باید داراى شرائط و خصوصیاتى باشد، یعنى اصولا هر كارى باید با فكر و دقت و شرائط مخصوص به خود انجام گیرد، و در غیر اینصورت به جاى سعادت شقاوت و بدبختى مى آورد.
اولین شرط ازدواج ، تناسب اخلاقى و فكرى دو همسر است ، البته در دستورهاى اسلامى آمده كه پسر و دخترى كه با یكدیگر قصد ازدواج دارند لازم نیست حتما قوم و خویش و یا اهل یك شهر و بخش و استان باشند بلكه اگر نسبت خویشاوندى نداشته باشند بهتر است ، و اگر از نظر شهر دورتر باشند نیز بهتر مى باشد ولى تناسب ایده اى و اخلاقى بین آن دو حتما لازم خواهد بود.
شرط دوم ، احترام متقابل دو همسر به یكدیگر است ، هر دو یكدیگر را شریك شادى و غم بدانند، و در امور هم تبانى و مشورت نمایند، و كارها را بدلخواه یكدیگر تقسیم كنند.
مرد نباید به زن خود بچشم یك برده نگاه كند و در مقابل ، زن نیز نباید مرد را مانند نوكر و غلامى خطاب نماید، چندى پیش در یكى از شهرهاى كشورمان مرد موجهى در حمام منزل خود بوسیله تیغ ، رگهاى بدن خودش ‍ را بریده و بدین وسله خودكشى كرده بود.
در نامه كه از او بجاى ماند سبب خودكشى را چنین نوشته بود:
خودشكى من بواسطه هتاكى ها و جسارتها و تحقیرهایى بود كه همسرم در مجامع عمومى و در انظار مردم نسبت به من روا مى داشت سومین شرط یك ازدواج مطلوب ، ترك عصبانیت و خشونت است و اصولا در زندگى اگر به جاى سختیرگیهاى بى مورد، گذشت از هم و به جاى خشونتها و لطفها، خنده ها بذله گوییها باشد هیچوقت چنین زن و شوهرى پیر نمى شوند ممكن است این عادت را انسان براى خود ایجاد كند و كم كم آنرا توسعه بدهد.
چهارمین شرط، وظیفه مرد است ، كه از زنان دیگر پیش همسر خود تعریف نكند زیرا این تعریفها براى همسرش عقده اى ایجاد مى كند، كه ممكن است سر چشمه اختلافها گردد.
دوستیهاى معتدل  
یك زندگى مسرت بخش بدون یار و یاور، و بدون دوست و رفیق میسر نیست ، و در حقیقت بنى آدم همه اعضاى یكدیگرند، اگر كسى انزوا طلب شد و حساب خود را از مردم و حساب را از خودش جدا كرد بجنگ فطرت و طبیعت رفته و نشاید كه نامش نهند آدمى . على (ع ) مى فرماید:
اعجز الناس من عجز عن اكتساب الاخوان و اعجز منه من ضیع من ظفر به منهم (450)
ناتوانتزین مرد كسى است كه از بدست آوردن دوست ، ناتوان باشد و از او ناتوان تر آن كسى است كه دوست قدیمى خود را از دست بدهد.
ولى زیاده روى در دوست یابى نیز سبب بى نظمى زندگى است ، آنكس كه دوستانش به قدرى زیادند كه فرصت كار، زندگى ، مطالعه ، استراحت و خواب را از وى سلب كرده اند میزان تعادل را از دست داده و نمى تواند روان آرامى داشته باشد.
در برنامه دوستى متعادل باید بعضى ساعات خود را در اجتماع باشیم ، و در بعضى دیگر منزوى ، زیرا در انزوا و در كنج فراغت است كه انسان مى تواند برنامه هاى خود را مرتب كند، و به حساب كارهاى خود برسد، كارهاى خود را بسنجد كه كدام خوب و كدام بد بوده است تا فرداى آن روز بر خوبیهایش بیفزاید و از بدیهایش بكاهد.
تفریحات معتدل  
زندگى با نشاط، بدون تفریحات سالم میسر نیست تفریحات مخصوصا براى آنان كه سرو كراشان بیشتر با فكر و مغز است لازم تر است ولى بطور كلى هر كس نسبت به كار و پیشه اى كه دارد بایستى تفریح متناسبى هم داشته باشد.
یكى از اقسام تفریحات سالم ، ترك كردن كار یكنواخت است ، حتى همان كشاورزى كه همیشه در هواى آزاد و آرام زندگى میكند، از این زندگى یكنواخت خسته مى شود و تفریح او گردش و مسافرت در یكى از شهرها است تا بدین وسیله تغییر و تحولى در زندگى خد بدهد.
افرادى كه درس مى خوانند و مشغول تحصیل علم و دانش هستند ممكن است از این كار یكنواخت خود خسته شوند، اما اگر در ضمن تحصیل ، مثلا در منزل ، باغچه اى داشته باشند و روزى چند دقیقه مسیر كار را عوض ‍ كنند، گلهاى باغچه خود را كود بدهند، دیگر از درس و تحصیل خود احساس خستگى نمى كنند و از زندگى روزانه خود لذت بیشترى مى برند.
و نیز كارمند یك موسسه یا اداره كه روزها را مراجعین زیادى سرو كار دارد و از كار روزانه خسته مى شود مى تواند سر گرمیهایى در منزل براى خود درست كند مثلا میتواند پرنده كوچكى را در خانه تربیت كند، از خانه ساختن و لانه درست كردن آن لذت ببرد، از آنكه این پرنده كوچك از جوجه هاى خود پذیرایى مى كند و به آنها آب و دانه مى دهد در ضمن تعجب ، لذت بیتشرى از زندگى خود خواهد برد.
ورزش  
ورزش كه خود براى جسم بسیار ضرورى و لازم است یكى از تفریحات سالم به حساب مى آید، البته ورزش هر كس باید متناسب با وضع مزاج و كار او باشد ورزشهاى سنگین براى افراد ابتدایى یا ضعیف ، رنج آور است ، ولى یكى از بهترین ورزشها راهپیمایى است ، راهپیمایى و قدم زدن براى همه مفید است و بهتر آن است كه صبحهاى خیلى زود را براى این ورزش ‍ انتخاب كنیم .
ضمنا كسى كه مى خواهد یك برنامه سالم براى یك زندگى سالم داشته باشد، شبها را باید زودتر به استراحت بپردازد تا صبح زوتر به تواند از خواب بر خیزد، و از هواى آزاد و صفاى صبح بیشتر بهره مند گردد.
آنوقتى كه تاریكیهاى شب مى خواهد با روشنى روز مخلوط گردد و كم كم هوا روشن تر شود براى تفریح ، راهپیمایى را انتخاب كنید، زیرا در این فرصت سر و صداها كمتر است ، اكسیژنت هوا بیش از سایر اوقات است ، رفت و آمد و گرد و كثافات و دود در آن وقت نیست ، شما كم كم و آهسته قدم بر دارید، به نزدیك دامنه كوه یا تپه و بلندى كه در اطراف شهر است بروید و از آنجا طلوع خورشید را ببینید، خورشید نورانى كه چشمان ما در میان روز قدرت دیدن آن را ندارد، صبح زود چقدر ضعیف و كم نور است ، چقدر زیبا و قرمز است ، صبح زود به غیر اراده دایره كوچكى نیست سپس ‍ ببینید در مدتى كمتز از قدم زدن شما چقدر قوى و نورانى مى شود، دیدن منظره خورشید در آن هوا و در آن صبح به شما نیرو مى دهد، افكار شما را عوض مى كند و اعصاب خسته شما احساس آرامش مى نمایند.
شنا 
اگر تا بحال شنا كرده اید و آنرا یاد گرفته اید، خود را داخل یكى از بهترین ورزشها نموده ، و از مفیدترین و لذیذترین تفریحات سلام بهره مند شده اید، و اگر تا بحال شناورى را یاد نگرفته اید، در صد آموختن آن برآیید.
شنا علاوه بر آنكه یكى از ورزشهاى خوب شمرده مى شود لذت آفرین است ، مخصوصا اگر در آبهاى سرد سرچشمه انجام شود، زیرا آبهاى سرد یكى از موثرترین عوامل تقویت اعصابند.
شما اگر زود به زود در فصل زمستان دچار زكام و سرما خوردگى مى شوید در فصل تابستان بدن خود تان را به وسیله شنا و آب تنى با اب سرد عادت بدهید یقین بدانید كه دیگر كمتر دچار آن بیمارى خواهید شد زیرا بدنتان در مقابل سرما مصونیت مخصوصى پیدا مى كند.
بسیارى از جانوران و پرندگان و بطور كلى حیوانات علاقه به آب و آب تنى دارند، و خداوند به صورت غریزه این كار مفید را به آنها آموخته و در نهادشان قرار داده است و مثل گنجشك و كبوتر و بلبل كه در خشكى زندگى مى كند و مانند مرغابى و غاز شناگر مخصوص آب نیستند در مواقع مخصوصى به دنبال آب میروند، هر جا آب مناسبى دیدند، به آب تنى مى پردازند.
اسب ، شناور بسیار خوبى است ، و اگر اسبى در چرا گاهى آزاد بچرد، بحكم غریزه به دنبال آب مى رود و در جاى مناسب ، آب تنى میكند.
سگ نیز بسیار و سریع شنا میكن ، در روزهاى گرم تابستان گاهى دو ساعت بعد از آبتنى در میان آب روى صخره سنگى كه در وسط آب قرار گرفته مى خوابد بطوریكه فقط سرش از آب بیرون است .
پس حیوانات هم از این نعمت رایگان الهى بهره مى برند.
اسب سوارى 
اسب سوارى نیز یكى از ورزشهاى مفید و تفریحات لذت بخش است .
سوار شدن بر اسب چنان نیرویى به شما مى دهد كه هر چه خستگى و اندوه داشته اید فراموش خواهید كرد، نشاطى كه از اسب سوارى پیدا مى شود كمتر از نشاط و نیرویى كه از شناورى به وجود مى آید نمى باشد.

نوع مطلب : علمی، مذهبی، 
برچسب ها : اضطرابها را در هم شكنیم ؟ چگونه از اضطراب درونی جلو گیری کنیم؟اضطراب چیست؟،
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 12 دی 1390

پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
اوقات شرعی

���� ��� ������ ����� ��
روزشمار فاطمیه<
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic